Naplánujte si poznávací výlet na Šumavské trojhradí

Vyrazte na Šumavu, kde na vás čeká trojice středověkých hradů

Oprostit se od vymožeností dnešní doby je téměř nemožné. Telefon patří mezi nepostradatelné součásti našeho života, počítač zase zaujal místo, kde se mísí svět zábavy s prací. Ještě nedávno se ale lidé bez těchto věcí museli obejít. Zkuste to na chvíli také.

Šumavské trojhradí je název pro sdružení tří šumavských hradů – Velhartic, Rabí a Kašperku.

Hrad Velhartice

Nejstarší ze zmiňované trojice je hrad Velhartice, který byl založen na přelomu 13. a 14. století Bohumilem z Budětic. Stavba ale nese název po svém prvním majiteli, kterým se v roce 1318 stal Bušek z Velhartic. Proslul zejména během husitských válek, kdy se stal útočištěm pro korunovační klenoty, které tu byly ukryty.

V dnešní době slouží k výukovým a zábavným účelům. Během 50 minutové prohlídky si můžete projít prostory paláce, prohlédnout si okolí z velkého kamenného mostu, nebo nakouknout do obranné věže. Velhartice jsou otevřeny i zájemcům o pronájem prostor k soukromým účelům. Můžete tu uspořádat svatbu, večírek a jiné společenské akce.

Hlavu pak můžete složit v Apartmánech Braníčkov s luxusně vybavenými pokoji, wellness centrem a bowlingem, nebo v penzionu Nemílek.

Hrad Kašperk

O něco mladší je pak hrad Kašperk. Ten nechal postavit Karel IV. v roce 1356. O tři století později se dostal do rukou města Kašperské Hory, které pro něj nenašli vhodného kupce a tak jej chtěli nechat zbourat. Hrad byl z větší části poničen a ponechán na pospas přírodním vlivům. 200 let chátral, dokud město nerozhodlo o jeho rekonstrukci. Ta v menších částech probíhá až do dnešních dní.

Hrad Kašperk nabízí poznávací prohlídky pro děti i dospělé.

Poznáte, jak se na hradě žilo v dobách jeho největší slávy, prohlédnete si největší dominanty a děti se mohou na chvíli stát rytíři a princeznami. Hlad uhasíte v restauraci na nádvoří. K dispozici je řada chutných pokrmů, včetně místní speciality – kašperské placky.

Přístřešek během temných nocí vám poskytne hotel Kašperk laděný do středověkého stylu nebo hotel Nebespán.

Hrad Rabí

Nejmladší dominantou Šumavského trojhradí je hrad Rabí. S obvodem hradeb o délce tří kilometrů se navíc jedná o největší zříceninu v Čechách. První zmínka o obytné strážní věži pochází z 13. století, samotný hrad byl ale založen až o jedno století později. V roce 1421 hrad dobyla husitská vojska a během jeho obléhání přišel Jan Žižka z Trocnova o pravé oko. V následujících letech vystřídala stavba několik majitelů, až v roce 1954 přešel pod křídla státu. Od roku 1978 je vyhlášena národní kulturní památkou.

Tato impozantní stavba s bohatou a zajímavou historií tedy rozhodně stojí za návštěvu. Jeho trosky můžete projít ve společnosti průvodce, nebo si jej pronajmout pro soukromé účely a užít si tu svatební obřad.

Ubytování poskytne hotel Rábí či apartmány Rabí.

Další tipy na výlet po zámcích a hradech po celé ČR najdete na portálu Ubytování na zámku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *